FSAPD

ПРЕС-РЕЛІЗ Науково-методологічний семінар: «Розвиток сільських територій: науково-методологічні та практичні засади»

seminar-31072014-title

ФІНАНСОВІ СИСТЕМИ ТА ДІАЛОГ В АГРАРНІЙ ПОЛІТИЦІ


NNC-IAE-logo 
Національний науковий центр
«Інститут аграрної економіки»

NAASU-logo
Національна академія
аграрних наук України

ПРЕС-РЕЛІЗ

Громадською організацією «Інститут розвитку аграрних ринків» (ГО «ІРАР») та Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ») за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (АМР США) 31 липня 2014 року було проведено науково-методологічний семінар на тему: «Розвиток сільських територій: науково-методологічні та практичні засади».

У заході взяли участь понад 60 учасників: представники органів влади та місцевого самоврядування, міжнародних організацій, професійних галузевих асоціацій, агробізнес формувань, науково-дослідних установ.

На семінарі було розглянуті наступні питання:
- сільські території – проблеми та їх вирішення в умовах розвитку місцевого самоврядування;
- концептуальні напрями розвитку сільських територій;
- роль дорадництва у розвитку сільських територій;
- система ефективного управління сільських органів місцевого само-врядування в контексті розвитку сільських територій: методологічні підходи;
- об’єднання органів місцевого самоврядування та формування політики розвитку сільських територій;
- світовий досвід розвитку сільських територій та можливості його використання в Україні.

Завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій ННЦ «ІАЕ» Олексій Булавка у своїй доповіді привернув увагу учасників заходу до трактування та законодавчого визначення категорії «територія», представив модель взаємодії функціонування та розвитку виробничої і соціальної сфер сільських територій. Доповідач охарактеризував проблеми соціального розвитку сільських територій, формування місцевих бюджетів сільських громад та запропонував шляхи підвищення наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. Також були представлені схеми формування і функціонування самоврядного управління розвитку сільських територій у Німеччини, Польщі, Угорщини. «Вирішення нагальних проблем розвитку сільських територій потребує виваженого та системного підходу з боку держави», - підсумував Олексій Булавка.

Заступник директора Департаменту науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики та продовольства України Людмила Ставнича представила концептуальні напрями розвитку сільських територій. Доповідачка надала статистичні і демографічні дані стану українського села сьогодні, привернула увагу до основних проблем сільських територій та представила шляхи підвищення рівня якості життя сільського населення і розвитку сільської економіки. Людмила Ставнича презентувала «Проект Концепції сталого розвитку сільських територій» та запропонувала основні напрями реалізації Концепції.

На семінарі із доповіддю на тему: «Роль дорадництва у розвитку сільських територій» виступив президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець. У своїй доповіді він підкреслив, що однією із головних проблем (методологічна помилка) державної політики з розвитку сільських територій є недооцінка ролі інформації, інформаційної підтримки у сфері розвитку села. Також він звернув увагу на те, що сільськогосподарське дорадництво охоплює всі сфери сільського життя, що є закріплено на законодавчому рівні, але на практиці при розробці стратегії та планів розвитку сільських територій треба враховувати тотальну бідність сіл. Доповідач надав інформацію щодо європейської політики сільського розвитку на програмний період 2007-2013 рр. та розділу «Сільське господарство та розвиток сільських територій» Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і його державами.

Експерт ГО «ІРАР» Сергій Панцир у своєму виступі відзначив необхідність посилення спроможності сільських та інших органів місцевого самоврядування до імплементації політики розвитку сільських територій. Зокрема, була представлена модель системи ефективного управління (Performance Management), яка застосовується в діяльності органів управління розвинених країн. Основний акцент в таких моделях робиться на узгодженості витрат на певну політику та вигід бенефіціарів політики, у даному випадку – мешканців сільських громад та сільських громад як таких. Впровадження ефективного управління дозволяє сформувати чітку систему показників розвитку, яка спирається на реальні ресурсні можливості органу місцевого самоврядування і дозволяє оперативно виявляти проблеми впровадження політики розвитку.

Голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко у своєму виступі зупинився на проблемах об’єднання сільських громад та органів місцевого самоврядування в контексті можливої адміністративно-територіальної реформи та можливих шляхах їх вирішення. Результативність політики розвитку сільських територій значною мірою залежить від ініціативності органів місцевого самоврядування, їх можливості об’єднати й мобілізувати громаду на вирішенні проблемних питань. Доповідач навів приклади залучення технічної допомоги для розвитку соціальної інфраструктури сільських населених пунктів, розказав про перешкоди виділення земельних ділянок та шляхи їх подолання.

Заступник директора ННЦ «ІАЕ» Микола Пугачов провів презентацію, присвячену можливості використання в Україні світового досвіду розвитку сільських територій.


Матеріали семінару:

pdf Сільські території – проблеми та їх вирішення в умовах розвитку місцевого самоврядування - Завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій
ННЦ “Інститут аграрної економіки” / Булавка О.Г. /

pdfРоль дорадництва у розвитку сільських територій - Президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України / Корінець Р.Я. /

pdfСвітовий досвід розвитку сільських територій та можливості його використання в Україні - Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” / Пугачов М.І. /

pdfКонцептуальні засади розвитку сільських територій - Департамент науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій / Ставнича Л.А. /

 

 

ПРЕС-РЕЛІЗ семінару «Формування комерційної системи фінансового забезпечення агропромислового комплексу України»Агентство США
з міжнародного розвиткуПродовольча та
сільськогосподарська

організація (ФАО) ООН


Європейський банк

реконструкції та розвитку

 


Міністерство аграрної політики
та продовольства України

 


Громадська організація
«Інститут розвитку аграрних ринків»

 


ПРЕС-РЕЛІЗ

Інститут розвитку аграрних ринків за підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, Європейського банку реконструкції та розвитку, Центральноєвропейської ініціативи (ЦЄІ) та Агентства США з міжнародного розвитку 7 лютого 2014 провів семінар «Формування комерційної системи фінансового забезпечення агропромислового комплексу України».

У роботі семінару взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Агентства США з міжнародного розвитку (АМР США), Міжнародної фінансової корпорації (МФК), Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (ШАРС), компаній «БАСФ Т.О.В.», «Сингента», банківських установ, професійних галузевих та наукових організацій.

У ході семінару було розглянуто механізми впровадження системи аграрних розписок в Україні для фінансового забезпечення аграрного виробництва (ведення реєстру, обіг, оподаткування операцій, моніторинг та реалізація застави при використанні аграрних розписок), перспективи застосування аграрних розписок при здійсненні кредитування виробників зерна комерційними банками України, створення та особливості функціонування реєстру аграрних розписок.

Під час проведення семінару з доповідями виступили директор Інституту розвитку аграрних ринків Андрієвський В.Є., заступник директора Департаменту економічного розвитку аграрного ринку Міністерства аграрної політики та продовольства України Кузьменков О.О., консультант з юридичних питань компанії «БАСФ Т.О.В.» Клюца С.О., експерт Інституту розвитку аграрних ринків Коротков О. О.

В обговоренні прийняли участь Богданова А.В. (АМР США), Борчевський В.М. (компанія «Сингента), Гарі Роше (Проект МФК «Агрострахування/ Агрофінансування в Україні»), Шуткевич В. (ШАРС), Рабенко С.Л. (МФК).

 

 

 

ПРЕС-РЕЛІЗ - круглий стіл "Формування системи фінансування аграрного сектору: доступність, стабільність, ефективність"


ФІНАНСОВІ СИСТЕМИ ТА ДІАЛОГ В АГРАРНІЙ ПОЛІТИЦІ

 


ПРЕС-РЕЛІЗ

Інститут розвитку аграрних ринків в рамках проекту АМР США «Фінансові системи та діалог в аграрній політиці» організував та провів круглий стіл на тему «Формування системи фінансування аграрного сектору: доступність, стабільність, ефективність».

Засідання відбулося 19 квітня 2013 року о 11 годині за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 55 (Великий конференц-зал НАН України, 2 поверх).

Відкрив засідання директор ГО «Інститут розвитку аграрних ринків» Андрієвський В.Є. Затим, передав можливість вступного слова Ахіджанову Б.Р., директору Департаменту фінансово-кредитної політики та бухгалтерського обліку Міністерства аграрної політики та продовольства України, який нагадав про деякі напрямки роботи Міністерства, в тому числі розробку напрямків кредитування та дотацій сільхозвиробника.

Заступник директора ННЦ«Інститут аграрної економіки» Пугачов М. І. освітив питання фінансових чинників розвитку аграрного сектору України, враховуючи його многофункціональність, серед яких найчастіше згадуються екологічна, соціальна та економічна. Наголосив на можливих ризиках, які можуть негативно вплинути на зменшення рівня кредитоспроможності малих та середніх сільськогосподарських підприємств.

Ознайомив з Системою кредитування під заставу врожаю, що знаходиться на зберіганні (щодо Гарантійного фонду виконання зобов'язань за складськими документами на зерно), Клюца С.О., консультант з юридичних питань компанії БАСФ. Ознайомив з запропонованою структурою Гарантійного фонду і внесків до нього та перевагами, які будуть надаватися. Також наголосив, що сума виплати відшкодування власникам зерна у зв’язку з неспроможністю елеватора визначатиметься на підставі прогнозованих цін на продукцію, що затверджуватимуться Гарантійним фондом до початку чергового маркетингового року.

Коротков О., керуючий відділенням ПАТ «Креді Агріколь Банк», розповів про статистично-методологічні викладки, принципи модельного розрахунку розмірів внесків до Гарантійного фонду та плану накопичення фондом грошових коштів.

Про ефективність програм державної підтримки аграрного сектору розповіла провідний науковий співробітник ННЦ "Інститут аграрної економіки", експерт ІРАР Сеперович Н.В.

Віце - президент Агро-корпоративного напрямку Швейцарської компанії Swiss Re Corporate Solutions Артюшин О.В., розповів про нові підходи до управління ризиками в ланцюгу поставок сільськогосподарської продукції, які використовуються їх спеціалістами. Звернув увагу, що компанія заснована 1863 року і за час існування продемонструвала свою компетентність, бажання і вміння крокувати вперед разом з часом, зберігаючи високі показники стабільності та надійності.

Енн Берг, експерт з питань розвитку товарних ринків та Джон Краулі, експерт з питань інвестиційної банківської діяльності та фінансових інструментів Проекту USAID FINREP-II розповіли про досвід мінімізації кредитних ризиків у сільському господарстві за рахунок використання деривативів.

Ахіджанов Б.Р., висловив подяку за організацію заходу та запрошення до участі в ньому. Наголосив на необхідності подібних зустрічей, запросив до обговорення та активної участі у роботі над актами, які розробляє Міністерство.

Також у заході взяли участь представники інших банківських установ, професійних галузевих організацій, компаній – постачальників матеріально-технічних ресурсів, агробізнес формувань та наукових установ.

Інформаційні матеріали круглого столу:

- Фінансові чинники розвитку аграрного сектору України
Пугачов Микола Іванович

Система кредитування під заставу врожаю, що знаходиться на зберіганні (щодо Гарантійного фонду виконання зобов'язань за складськими документами на зерно)
Клюца Сергій Олександрович

- Ефективність програм державної підтримки аграрного сектору в Україні
Сеперович Наталія Володимирівна

- Рішення з управління ризиками в аграрному секторі економіки
Артюшин Олександр Володимирович

Довідка

Інститут розвитку аграрних ринків виконує проект АМР США «Фінансові системи та діалог в аграрній політиці».
Цілі проекту:
• розширення доступу до фінансування сільського господарства шляхом розробки правових платформ та інструментів для ефективного кредитування під заставу майбутнього та зібраного врожаїв;
• зміцнення державно-приватного діалогу з питань політики, механізми якого призведуть до більш передбачуваної та прозорої сільськогосподарської політики, залученню інвестицій у даний сектор.
Основні завдання проекту:
• підтримка впровадження механізму кредитування під заставу майбутнього урожаю відповідно до міжнародної практики з метою розширення доступу малих та середніх сільгоспвиробників до кредитних ресурсів.
• удосконалення законодавства, що регулює обіг складських документів на зерно для розширення доступу малих та середніх сільгоспвиробників до фінансових ресурсів.
• сприяння та зміцнення державно-приватного партнерства з метою становлення більш прозорої і ринково орієнтованої сільськогосподарської політики на стійкій основі.
Щоб дізнатися більше, будь ласка, зайдіть на http://amdi.org.ua/uk/projects/fsapd.html

 

Copyright © 2005 - 2017. All rights reserved.

Розробка сайту Веб-студія VOLL