Main | Main | AMDI news | ПРЕС-РЕЛІЗ Науково-методологічний семінар: «Розвиток сільських територій: науково-методологічні та практичні засади»

Agrarian Markets Development Institute News

ПРЕС-РЕЛІЗ Науково-методологічний семінар: «Розвиток сільських територій: науково-методологічні та практичні засади»

seminar-31072014-title

ФІНАНСОВІ СИСТЕМИ ТА ДІАЛОГ В АГРАРНІЙ ПОЛІТИЦІ


NNC-IAE-logo 
Національний науковий центр
«Інститут аграрної економіки»

NAASU-logo
Національна академія
аграрних наук України

ПРЕС-РЕЛІЗ

Громадською організацією «Інститут розвитку аграрних ринків» (ГО «ІРАР») та Національним науковим центром «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ») за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (АМР США) 31 липня 2014 року було проведено науково-методологічний семінар на тему: «Розвиток сільських територій: науково-методологічні та практичні засади».

У заході взяли участь понад 60 учасників: представники органів влади та місцевого самоврядування, міжнародних організацій, професійних галузевих асоціацій, агробізнес формувань, науково-дослідних установ.

На семінарі було розглянуті наступні питання:
- сільські території – проблеми та їх вирішення в умовах розвитку місцевого самоврядування;
- концептуальні напрями розвитку сільських територій;
- роль дорадництва у розвитку сільських територій;
- система ефективного управління сільських органів місцевого само-врядування в контексті розвитку сільських територій: методологічні підходи;
- об’єднання органів місцевого самоврядування та формування політики розвитку сільських територій;
- світовий досвід розвитку сільських територій та можливості його використання в Україні.

Завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій ННЦ «ІАЕ» Олексій Булавка у своїй доповіді привернув увагу учасників заходу до трактування та законодавчого визначення категорії «територія», представив модель взаємодії функціонування та розвитку виробничої і соціальної сфер сільських територій. Доповідач охарактеризував проблеми соціального розвитку сільських територій, формування місцевих бюджетів сільських громад та запропонував шляхи підвищення наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. Також були представлені схеми формування і функціонування самоврядного управління розвитку сільських територій у Німеччини, Польщі, Угорщини. «Вирішення нагальних проблем розвитку сільських територій потребує виваженого та системного підходу з боку держави», - підсумував Олексій Булавка.

Заступник директора Департаменту науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій Міністерства аграрної політики та продовольства України Людмила Ставнича представила концептуальні напрями розвитку сільських територій. Доповідачка надала статистичні і демографічні дані стану українського села сьогодні, привернула увагу до основних проблем сільських територій та представила шляхи підвищення рівня якості життя сільського населення і розвитку сільської економіки. Людмила Ставнича презентувала «Проект Концепції сталого розвитку сільських територій» та запропонувала основні напрями реалізації Концепції.

На семінарі із доповіддю на тему: «Роль дорадництва у розвитку сільських територій» виступив президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець. У своїй доповіді він підкреслив, що однією із головних проблем (методологічна помилка) державної політики з розвитку сільських територій є недооцінка ролі інформації, інформаційної підтримки у сфері розвитку села. Також він звернув увагу на те, що сільськогосподарське дорадництво охоплює всі сфери сільського життя, що є закріплено на законодавчому рівні, але на практиці при розробці стратегії та планів розвитку сільських територій треба враховувати тотальну бідність сіл. Доповідач надав інформацію щодо європейської політики сільського розвитку на програмний період 2007-2013 рр. та розділу «Сільське господарство та розвиток сільських територій» Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом і його державами.

Експерт ГО «ІРАР» Сергій Панцир у своєму виступі відзначив необхідність посилення спроможності сільських та інших органів місцевого самоврядування до імплементації політики розвитку сільських територій. Зокрема, була представлена модель системи ефективного управління (Performance Management), яка застосовується в діяльності органів управління розвинених країн. Основний акцент в таких моделях робиться на узгодженості витрат на певну політику та вигід бенефіціарів політики, у даному випадку – мешканців сільських громад та сільських громад як таких. Впровадження ефективного управління дозволяє сформувати чітку систему показників розвитку, яка спирається на реальні ресурсні можливості органу місцевого самоврядування і дозволяє оперативно виявляти проблеми впровадження політики розвитку.

Голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко у своєму виступі зупинився на проблемах об’єднання сільських громад та органів місцевого самоврядування в контексті можливої адміністративно-територіальної реформи та можливих шляхах їх вирішення. Результативність політики розвитку сільських територій значною мірою залежить від ініціативності органів місцевого самоврядування, їх можливості об’єднати й мобілізувати громаду на вирішенні проблемних питань. Доповідач навів приклади залучення технічної допомоги для розвитку соціальної інфраструктури сільських населених пунктів, розказав про перешкоди виділення земельних ділянок та шляхи їх подолання.

Заступник директора ННЦ «ІАЕ» Микола Пугачов провів презентацію, присвячену можливості використання в Україні світового досвіду розвитку сільських територій.


Матеріали семінару:

pdf Сільські території – проблеми та їх вирішення в умовах розвитку місцевого самоврядування - Завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій
ННЦ “Інститут аграрної економіки” / Булавка О.Г. /

pdfРоль дорадництва у розвитку сільських територій - Президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України / Корінець Р.Я. /

pdfСвітовий досвід розвитку сільських територій та можливості його використання в Україні - Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” / Пугачов М.І. /

pdfКонцептуальні засади розвитку сільських територій - Департамент науково-освітнього забезпечення АПВ та розвитку сільських територій / Ставнича Л.А. /

 

Copyright © 2005 - 2017. All rights reserved.

Розробка сайту Веб-студія VOLL